7 грудня - Всесвітній день української хустки

Опубліковано: 07 грудня 2020

 

129896956 1129900209 3129846849 2130721086 4130342864 5

 

 

 

 

 

 

 

 

Краса в хустині нашій споконвічна,
 Як і душа, що з піснею жила.
 Бо в українок і душа лірична,
 У ній багато сонця і тепла.
      Т. Красоткіна, «Українська хустка»

 

  

 

  Минають роки, десятиліття, виростають нові покоління, з'являється нова мода, та ніколи не можуть зникнути з пам'яті людської добрі традиції прадідів, їхні обереги поруч нас не дають забути, що ми — діти народу українського. Одним із таких оберегів, який, вважалося, захищає від злого ока, завжди була хустка. 

 Українська хустка – дівоча і жіноча прикраса, незмінний супутник у житті прекрасної половини людства. З давніх-давен українські жінки носили хустки. Відомий історик Михайло Грушевський писав, що хустка відома на всій території України, починаючи з часів Київської Русі. Вона булла поширена в козацьку епоху і дійшла до наших днів. Змінювалися тільки кольори, а хустка залишалася хусткою. Із нею було пов’язано багато чудових традицій та обрядів. У кожній родині, де підростала дівчина, розмальована на коліщатах скриня мала наповнюватися хустками. Їх дбайливо оберігали, ними хизувалися.
 Сьогодні, 7 грудня, відзначається Всесвітній день української хустки. Свято з’явилося зовсім нещодавно, але завдяки діаспорі воно відразу ж набуло статусу всесвітнього. У бібліотеці ім. Л. Каніщенка працівники приєднались до святкування. Кожен приніс свою власну хустину, яка являє собою не лише шматок тканини, а й несе з цілу історію, спогади від мами та бабусі, бо ж є сімейною реліквією, яку бережно берегли та передавали з покоління в покоління. І чудово, що саме на Катерини (а в цей день у давнину дівчата зазвичай організовували вечорниці) випала ще одна нагода згадати, похизуватись та віддати шану хустці. А ще краще, що такі флешмоби підтримує й молоде покоління.                    

                                                                         Не цурайтесь хустинок, дівчата,
                                                                         Що ж ви носите тільки шапки?
                                                                         На хустки Україна багата,
                                                                         І цвітуть ще на них бережки.
                                                                                      Г.Островська «Бабусина хустина»