«Кривавий тан»

Опубліковано: 02 вересня 2021

240347591 n Цьогоріч у перших числах вересня відзначаємо 105-ту річницю кровопролитних боїв на горі Лисоня поблизу Бережан, що стала місцем героїчної битви Українських Січових Стрільців із російськими військами у 1916 році. Лисоня – одна з визначних святинь, що нагадує про одвічне прагнення нашого народу мати незалежну державу, бути вільними і щасливими в ній.
 В серпні 1916 р. російський царат послав військо, щоб прибрати до своїх рук Галичину. На окупованих землях закрили українські видавництва, розгромили осередки «Просвіти», представників місцевого духовенства заарештували й заслали до Московської губернії. Протидія українців-галичан була закономірною. Легіон УСС став виразником й оборонцем прав та сподівань свого народу, захисником рідного краю. Разом з тим, бої Легіону УСС з частинами російської армії можна сміливо назвати братовбивчими. Адже російська армія рекрутувала мільйони українців зі східних областей, аби їх руками захопити західні землі.
 Головні бої відбувались при обороні Бережан, над річкою Ценівкою біля Потутор, на Лисоні. Не один раз січові стрільці рятували безнадійні ситуації, в які потрапляли австро-угорські війська.Так було 3 вересня 1916 року, коли січові стрільці відбили натиск ворога на Лисоні. 16 вересня на Диких Ланах росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи. 29-30 вересня відбувся третій бій на Лисоні. 30 вересня московські війська розбили оборонні позиції австрійців і підійшли до позицій, які займали січові стрільці. Полк УСС був оточений росіянами. Без спорядження і допомоги його залишки потрапили в полон. Зусиллями стрілецьких куренів, завдяки їх геройському чину був ліквідований прорив російських військ на Бережани. Обороною Бережан завершився один із періодів змагань стрілецтва, з якого воно вийшло ослабленим, але ідейно загартованим, з відновленою ідеєю Українського війська.
 Лисоня — це одночасно тріумф і Голгофа для Січових Стрільців, величний доказ незламності українського духу. Кращі сини нашого краю довели, що вони вміють боронити рідну землю. Сумним є той факт, що понад сімсот наших мужніх воїнів загинули під час бою. Для наступних поколінь Лисоня стала символом боротьби українського народу за утвердження державної незалежності.
 До 105-ої річниці боїв на горі Лисоня у бібліотеці ім. Л. Каніщенка ЗУНУ діє тематична книжкова виставка під назвою «Кривавий тан». Тут підібрана історична література, що висвітлює події вересня 1916 року .
240539041 n                        Запрошуємо до перегляду!