Класифікатори УДК та JEL

До уваги науковців!

Визначення індексів УДК

     Ми можемо надати професійну допомогу у визначенні індексів Універсальної Десяткової Класифікації (УДК), авторських знаків та тематичного класифікатору Journal of Economic Literature (JEL) до Ваших наукових видань (дисертаційних досліджень, монографій, навчальних посібників, наукових статтей тощо).
     Для якісного і швидкого виконання замовлення просимо надавати зміст наукової праці або розширену анотацію із ключовими словами. 


Замовлення можна надсилати на нашу електронну адресу:

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 


або звернутись особисто за адресою:
м. Тернопіль, вул. Бережанська 4, каб. 12

Відділ комплектування та  наукової обробки літератури бібліотеки ім. Л. Каніщенка ЗУНУ.
Довідки за телефоном: +38 (0352) 475870 вн., 
54994, 54993

 

UDK

Для чого потрібно УДК ?


 Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів із усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо. З їх допомогою Ви зможете самостійно визначити індекс (шифр) для Вашої наукової роботи.
 Універсальна десяткова класифікація (УДК) — це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об'єднує всі галузі знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією.
 В основі структури УДК — принцип десяткових дробів. Для позначення відділів застосовуються арабські цифри. Десятковий принцип структури дозволяє безмежно розширювати її шляхом додавання нових цифрових позначень до існуючих, не змінюючи системи в цілому.
 Індекси УДК побудовані так, що кожна наступна цифра, що приєднується до індексу, не змінює попереднє значення, а лише уточнює, визначаючи більш конкретне поняття.
 Таблиці УДК поділяють на основні та допоміжні.
 Крім того, до УДК належать алфавітно-предметний покажчик, методичні вказівки до багатьох розділів, а також знаки, за допомогою яких здійснюється побудова індексу.
 Основна таблиця містить у собі поняття, специфічні для певних галузей науки, техніки, мистецтва тощо. До допоміжних таблиць віднесені повторювані поняття, загальні для всіх або багатьох розділів (загальні визначники), або ті, що застосовуються лише в одному розділі (спеціальні визначники).
 Відповідно до десяткової системи всю сукупність знань розділено на десять основних класів:
0.  Загальний відділ.
1.    Філософія. Психологія.
2.    Релігія. Теологія.
3.    Суспільні науки. Статистика. Політика. Економіка тощо.
4.    (Вільний)
5.    Математика та природничі науки.
6.    Прикладні науки. Медицина. Техніка.
7.    Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт.
8.    Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство.
9.    Географія. Біографія. Історія.
 Кожен із цих класів поділяється на 10 розділів, кожен із яких у свою чергу поділяється на 10 підрозділів. Для полегшення читання і для кращої наочності після кожного третього знака ставиться крапка.
 Так, наприклад, загальний відділ має такі підрозділи:
00          – Загальні питання науки і культури.
001.8    –  Методологія.
001.817 – Підготовка та оформлення доповідей і дисертацій.
001.89   – Організація наукової та науково-дослідної роботи.
001.891 – Наукові дослідження. Методи дослідження.
Розділ класу 7 – Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт — має підрозділи, що розкривають його змістовну наповненість, а саме:
71 – Планування у межах адміністративно-територіальних одиниць. Ландшафти, парки, сади.
72 – Архітектура.
73 – Пластичні мистецтва і т. д.
 Кожен із підрозділів також має власну підструктуру, що уточнює та розкриває його, а саме:
7.01        – Теорія  та  філософія  мистецтва. Принципи композиції, пропорції, засоби оптичних ефектів.
7.012      – Дизайн. Композиція і т. д.
 УДК має великий набір різних знаків (символів), основне призначення яких – фіксування відношень між поняттями, відображеними в документах, та утворення правильного пошукового образу, що забезпечує повноту та точність пошуку інформації.
 Знак приєднання +(плюс) означає наявність у документі двох і більше формальних особливостей і застосовується для з’єднання як основних індексів, так і визначників.
 Знак поширення / (скісна риска) призначений для скорочення нотації (умовних позначень) при збереженні логічності ділення і для узагальнення ряду послідовних індексів, які не мають у таблиці загального (родового) індексу. Застосування знака поширення веде до розширення значення індексу УДК.

jel

 Тематичний класифікатор Journal of Economic Literature (JEL)
 Класифікатор, розроблений JEL та представлений на сайті Американської економічної асоціації, є всесвітньо визнаною системою кодів для визначення тематики публікацій з економіки
 Алфавітно-цифрова класифікаційна система з економічної літератури