До уваги науковців!
Визначення індексів УДК
Ми можемо надати професійну допомогу у визначенні індексів Універсальної Десяткової Класифікації (УДК), авторських знаків та тематичного класифікатору Journal of Economic Literature (JEL) до Ваших наукових видань (дисертаційних досліджень, монографій, навчальних посібників, наукових статтей тощо).
Для якісного і швидкого виконання замовлення просимо надавати зміст наукової праці або розширену анотацію із ключовими словами.
Замовлення можна надсилати на нашу електронну адресу:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
або звернутись особисто за адресою:
м. Тернопіль, вул. Бережанська 4, каб. 12
Відділ комплектування та наукової обробки літератури бібліотеки ім. Л. Каніщенка ЗУНУ.
Довідки за телефоном: +38 (0352) 475870 вн., 54994, 54993
Для чого потрібно УДК ?
Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів із усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо. З їх допомогою Ви зможете самостійно визначити індекс (шифр) для Вашої наукової роботи.
Універсальна десяткова класифікація (УДК) — це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об'єднує всі галузі знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією.
В основі структури УДК — принцип десяткових дробів. Для позначення відділів застосовуються арабські цифри. Десятковий принцип структури дозволяє безмежно розширювати її шляхом додавання нових цифрових позначень до існуючих, не змінюючи системи в цілому.
Індекси УДК побудовані так, що кожна наступна цифра, що приєднується до індексу, не змінює попереднє значення, а лише уточнює, визначаючи більш конкретне поняття.
Таблиці УДК поділяють на основні та допоміжні.
Крім того, до УДК належать алфавітно-предметний покажчик, методичні вказівки до багатьох розділів, а також знаки, за допомогою яких здійснюється побудова індексу.
Основна таблиця містить у собі поняття, специфічні для певних галузей науки, техніки, мистецтва тощо. До допоміжних таблиць віднесені повторювані поняття, загальні для всіх або багатьох розділів (загальні визначники), або ті, що застосовуються лише в одному розділі (спеціальні визначники).
Відповідно до десяткової системи всю сукупність знань розділено на десять основних класів:
0. Загальний відділ.
1. Філософія. Психологія.
2. Релігія. Теологія.
3. Суспільні науки. Статистика. Політика. Економіка тощо.
4. (Вільний)
5. Математика та природничі науки.
6. Прикладні науки. Медицина. Техніка.
7. Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт.
8. Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство.
9. Географія. Біографія. Історія.
Кожен із цих класів поділяється на 10 розділів, кожен із яких у свою чергу поділяється на 10 підрозділів. Для полегшення читання і для кращої наочності після кожного третього знака ставиться крапка.
Так, наприклад, загальний відділ має такі підрозділи:
00 – Загальні питання науки і культури.
001.8 – Методологія.
001.817 – Підготовка та оформлення доповідей і дисертацій.
001.89 – Організація наукової та науково-дослідної роботи.
001.891 – Наукові дослідження. Методи дослідження.
Розділ класу 7 – Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт — має підрозділи, що розкривають його змістовну наповненість, а саме:
71 – Планування у межах адміністративно-територіальних одиниць. Ландшафти, парки, сади.
72 – Архітектура.
73 – Пластичні мистецтва і т. д.
Кожен із підрозділів також має власну підструктуру, що уточнює та розкриває його, а саме:
7.01 – Теорія та філософія мистецтва. Принципи композиції, пропорції, засоби оптичних ефектів.
7.012 – Дизайн. Композиція і т. д.
УДК має великий набір різних знаків (символів), основне призначення яких – фіксування відношень між поняттями, відображеними в документах, та утворення правильного пошукового образу, що забезпечує повноту та точність пошуку інформації.
Знак приєднання +(плюс) означає наявність у документі двох і більше формальних особливостей і застосовується для з’єднання як основних індексів, так і визначників.
Знак поширення / (скісна риска) призначений для скорочення нотації (умовних позначень) при збереженні логічності ділення і для узагальнення ряду послідовних індексів, які не мають у таблиці загального (родового) індексу. Застосування знака поширення веде до розширення значення індексу УДК.
Тематичний класифікатор Journal of Economic Literature (JEL)
Класифікатор, розроблений JELта представлений на сайті Американської економічної асоціації, є всесвітньо визнаною системою кодів для визначення тематики публікацій з економіки
Алфавітно-цифрова класифікаційна система з економічної літератури