Микола Гурович Куліш

Опубліковано: 19 грудня 2022

До 130 років від дня народження (18.12.1892 - 19.10.1937)

Mykola Kulish 1928 "Куліш-драматург був талант світового масштабу. Не будемо шукати небезпечних аналогій у класиці — між Шекспіром і Шиллером або Мольєром чи Бомарше, але в сучасній йому радянській драматургії він не мав собі рівних."
                                                                                                        Юрій Смолич.

 Микола Куліш – один з яскравіших українських драматургів ХХ століття, засновник української модерної драматургії, представник Розстріляного відродження. . Розквіт його творчості припадає на 20-ті – 30-ті роки, період відродження та трагедії України.
 Багатьма дорогами пройшов Микола Гурович Куліш – дорогами навчання, таврійського степу й України, дорогами війн, самовіддачі, духовного піднесення, дорогами творчості, відкриття, переслідувань. За недовге життя йому довелося пережити ледь не все, що тільки може випасти на долю людини. І на всіх дорогах, в усіх життєвих випробуваннях він залишався яскравою постаттю, що прагне справедливості, краси і добра. Життя Миколи Гуровича обірвалося на Соловках, він був розстріляний в кінці жовтня 1937 р. в урочищі Сандомах біля Медвежегорська, що в Карелії.

Пропонуємо Вашій увазі переглянути презентацію по даній темі.

 

Богдан Сильвестрович Лепкий

Опубліковано: 07 листопада 2022

До 150 років від дня народження (9.11. 1872 — 21.01.1941)

487d8208                           «Ми віримо глибоко й безконечно,
                           Що правда і добро,
                           І наш народ не вмре!»
                                             Б. Лепкий

 Богдан Лепкий – видатний поет, прозаїк, критик, видавець, перекладач, історик літератури, літературознавець, громадсько-культурний діяч, художник, публіцист. Він усе життя і весь талант присвятив своєму народові, збагаченню його культури, літератури. Вражає його універсалізм, багатогранність творчих інтересів.
 Вся творча спадщина Богдана Лепкого складає понад 80 власних книг, у тому числі циклу романів «Мазепа», повістей, оповідань, казок, спогади, збірки віршів та поем, а також перекладів, літературознавчих досліджень, статей літературного та мистецького спрямування, опубліковані у численних газетах, журналах, альманахах, календарях, збірниках, він – упорядник і видавець 62 томів творів української класики з ґрунтовними дослідженнями, примітками, коментарями.
 М. Ільницький писав : «Богдан Лепкий – не епізодичне ім’я в українській літературі, це постать першорядної ваги, пересічного таланту. Поет, прозаїк, перекладач, літературознавець, видавець – він у кожну з цих галузей вніс вагомий вклад».

Пропонуємо Вашій увазі переглянути презентацію по даній темі.

 

Соломія Крушельницька

Опубліковано: 23 вересня 2022

До 150 років від дня народження (23.08.1872— 16. 11. 1952)

166578227 5514755941898529 1579971775151723076 n Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року на Тернопільщині у багатодітній співучій сім’ї священика. Збагнувши незвичайні здібності голосу доньки, батько зміг дати їй належну музичну освіту, підтримав її присвятити життя мистецтву. У своїх мемуарах сестра Крушельницької Олена пише про характер Соломії: «Кожного дня вона по п’ять-шість годин займалася музикою і співом, а потім ще йшла на лекції з акторської гри… додому приходила стомлена. Але ніколи не скаржилася. Я не раз дивувалася, звідки в неї стільки сил та енергії. Та сестра так пристрасно любила музику і спів, що без них, здалося, не було б для неї життя…Соломія за своїм характером була великою оптимісткою, але завжди чомусь відчувала якесь незадоволення собою… до кожної ролі готувалася старанно. Щоб розучити партію їй досить було тільки переглянути ноти, які вона читала з листа, як читають друкований текст. Напам’ять партію вивчала за два-три дні. Та це було тільки початком роботи…»
 Подруга Соломії Негріта да П’яцціні, донька директора театру у Буенос-Айресі згадувала: «Жоден диригент ніколи не робив їй ніяких практичних зауважень, визнаючи її неперевершеність. Зате до порад і думок великої Соломії прислухалися навіть видатні диригенти і співаки…». Її нагороджували епітетами «неперевершена», «єдина», «неповторна», «незрівняна».
 Соломія Крушельницька була першою, хто пропагував українські народні пісні, твори вітчизняних композиторів у Європі, Африці й Америці. Соломія Амвросіївна завжди підкреслювала своє походження – на біс виконувала тільки українські пісні, хоча і вміла співати 8-ма мовами!

Пропонуємо Вашій увазі переглянути презентацію по даній темі.

 

Вороний Микола Кіндратович

Опубліковано: 06 грудня 2021

До 150 років від дня народження (6 грудня 1871 - 7 червня 1938)

wfp1545216765305 «Перший правдивий модерніст української поезії. Увірвався до літературного буття з лагідними інтенціями реформувати поетичну мову. Майстер гармонійних дисонансів, піонер формальних пошуків, мрійливий лицар захмарного князівства… Мав сміливість понад усе цінувати красу, прагнув облагороднювати марудну дійсність…».
                                                                                                І. Лучук

 Микола Кіндратович Вороний — український письменник, перекладач, поет, режисер, актор, громадсько-політичний діяч, театрознавець. Один із засновників Української Центральної ради.
 М. Вороний знаменує собою значну сторінку в житті нашої літератури й культури загалом. Саме він примусив цілі покоління творців замислюватися над сутністю художнього слова, над філософією мистецтва. І в естетичних поглядах, і в творчості він був новатором художніх форм, прагнув розширити естетичні горизонти нашої літератури. Відстоював право поезії «нести красу чуттів і замислів».
 Його поетичний доробок прирівнюється з творчістю Шарля Бодлера й Поля Верлена. П. Тичина й М. Рильський вважали його своїм учителем.

Пропонуємо Вашій увазі переглянути презентацію по даній темі.

 

16 жовтня - Всесвітній день хліба

Опубліковано: 13 жовтня 2021

Пахне хліб. Як тепло пахне хліб.

он

Любов'ю трударів і радістю земною.

П. Воронько 

Хліб один з найпопулярніших продуктів у світі, без якого не обходиться жоден день нашого життя. Тому не дивно, що у нього є і своє свято - Всесвітній день хліба, яке відзначається щорічно 16 жовтня.

Сьогодні, як і в усі часи, в будь-якій країні світу хліб користується незмінною любов'ю. Люди різних національностей завжди дбайливо ​​ставилися до хліба. Йому відводилося найпочесніше місце на столі, він був і залишається символом життя.

Споконвіку хліб для українців був головним продуктом харчування, тим, навколо чого власне й оберталося життя селянина-хлібороба. У ХХ ст. на Україні було 3 голодомори:  1921-1923рр., 1932-1933рр. і 1946-1947рр.. Від голоду помирали дорослі і малі, промовляючи своє останнє в житті слово: “хліб”. Матері божеволіли, бо не могли порятувати своїх дітей від голодної смерті. Шматок хліба коштував стільки, як саме життя. І зараз, кожен, хто пережив цей страшний голод, ніколи не кине шматок хліба на землю, бо перед ним завжди будуть очі тих, хто помер від голоду в ті страшні часи.

Хліб безцінний. Він сильніший за все, смачніший за все, він дорожчий за золото, насущний і святий хліб із нашого поля. 

Пропонуємо Вашій увазі переглянути презентацію по даній темі.

 

Сторінка 1 із 17