Відкриті освітні ресурси

ПРО ВІДКРИТІ ОСВІТНІ РЕСУРСИ

Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:

  • є суспільним надбаннямі або захищені авторським правом;
  • видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами (термін запропонований на Форумі ЮНЕСКО 2002 р.).

Зарубіжні дослідники запропонували для відкритих освітніх ресурсів такі можливості:

  • зберігання – можливість завантажувати матеріал, зберігати і дублювати його;
  • повторне використання– можливість використовувати вміст в аудиторії, у навчальній групі, на веб-сайті, у відео тощо;
  • перегляд – можливість  адаптувати, коригувати, змінювати (зокрема, перекладати іншими мовами);
  • ремікс – можливість поєднувати оригінальний або змінений вміст з іншим матеріалом для створення чогось нового (наприклад, включати вміст у мешап);
  • поширення – право ділитися копіями оригінального вмісту, своїми редакціями або реміксами з іншими (наприклад, передавати копію вмісту колезі).

Wiley, D., & Hilton III, JL (2018). Визначення педагогіки з підтримкою OER. The International Review of Research in Open and Distributed Learning, 19 (4). 

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ ПРО
ВІДКРИТІ ОСВІТНІ РЕСУРСИ

ВІДКРИТІ ПІДРУЧНИКИ
ТА ІНШІ КНИЖКИ

Directory of Open Access Books – доступ до 4589 академічних рецензованих книжок від 155 видавництв.

EdEra Books  – соціальний проєкт інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra містять ілюстровані тексти з інтегрованими відео і тести для перевірки здобутих знань; допомагають поєднати різні методи сприйняття інформації, підвищити ефективність навчання. Головне — безоплатний доступ онлайн 24/7.

MIT OpenCourseWare  – ініціатива Массачусетського технологічного інституту (MIT) щодо публікації у відкритому доступі освітніх матеріалів своїх навчальних курсів для студентів та аспірантів. (проєкт оголошено 4 квітня 2001 рік). Навчальні матеріали доступні для всіх охочих відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike

OpenStax College  – освітня ініціатива Університету Райс. Безоплатний доступ до онлайнової форми рецензованих підручників з різних галузей знань.

OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Платформа для співпраці освітян в усьому світі з метою поліпшення навчальних програм.

OpenEd at BCcampus  – проєкт уряду Канади орієнтований на забезпечення студентів відкритими підручниками та іншими освітніми матеріалами розпочався 2012 р.

Open Education North Carolina Textbooks  – ініціатива, яка знижує вартість вищої освіти для  студентів Північної Кароліни; надання відкритих підручників для курсів, що найчастіше викладаються в університетах штату.

Open Culture: 200 Free Textbooks  – доступ до 200 відкритих підручників від відомих учених та до понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу.

Open Textbook Initiative from the American Institute of Mathematics  – ініціатива «Відкритий підручник» від Американського інституту математики.

Open Textbook Library – понад 1020 відкритих підручників, що охоплюють інженерію, математику, комп’ютерні, природничі, суспільні та гуманітарні науки.

LibreTexts: Free the Textbook – міжінституційна платформа для поліпшення вищої освіти на всіх рівнях завдяки розробці ресурсів відкритого доступу. Доступ до 398 відкритих підручників і 154 навчальних курсів.

ВІДКРИТІ РЕПОЗИТАРІЇ

Електронний архів наукових та освітніх матеріалів КПІ ім. Ігоря Сікорського (ElAKPI)

arXiv  – найбільший відкритий архів електронних публікацій наукових статей та їх препринтів з фізики, математики, астрономії, біології, комп’ютерних наук тощо. Підтримується бібліотекою Корнельського університету.

CORE – найбільший агрегатор відкритих наукових публікацій у світі. Надає доступ до наукового контенту від постачальників даних з усього світу, зокрема від видавництв, інституційних і тематичних репозитаріїв, що підтримують політику відкритого доступу.

OpenDOAR – каталог репозитаріїв відкритого доступу.

Registry of Open Access Repositories (ROAR) – реєстр репозитаріїв відкритого доступу.

ВІДКРИТІ ЖУРНАЛИ

DOAJ: Directory of Open Access Journals – онлайн-каталог рецензованих журналів відкритого доступу.

Explore PLOS Journals – некомерційний науково-видавничий проєкт, спрямований на створення бібліотеки журналів та іншої наукової літератури під вільною ліцензією та у відкритому доступі.

Відкриті журнали КПІ ім. Ігоря Сікорського

ВІДКРИТІ АУДІОВІЗУАЛЬНІ РЕСУРСИ

CC Search – пошук зображень, музики, відео на різних платформах (YouTube, Google, SoundCloud тощо).

Smithsonian Open Access – ініціатива Смітсонівського інституту. Пропонує доступ до понад 2,8 млн зображень, що стосуються мистецтва, науки, історії, культури, техніки, дизайну під відкритою ліцензією CCО.

TED Talks – відеодоповіді від TED,  некомерційної організації, що займається поширенням ідей.

Flickr: Creative Commons – пошук зображень за ліцензією Creative Commons.

YouTube EDU – відео лекції, презентації, інтерв’ю від університетів США.

МАСОВІ ВІДКРИТІ ОНЛАЙН – КУРСИ

ВУМ online, Відкритий Університет Майдану – освітня ініціатива, яка сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні. Платформа пропонує понад 80 навчальних курсів, що сформовані з відео лекцій, практичних завдань і контрольних запитань. Це курси від провідних викладачів бізнес-шкіл, громадського сектору, практиків з бізнесу та соціальної сфери. Теми пов`язані з персональним розвитком і реалізацією вашого потенціалу; підприємництвом як механізмом якісного розвитку громади і суспільства; розумінням побудови та діяльності відкритого суспільства і його формування в Україні.

Coursera – платформа пропонує безоплатні навчальні курси з різних дисциплін від університетів з різних країн світу. Coursera for Campus доступна для всіх українських закладів вищої освіти та студентів, а це 5200 курсів і 2200 проєктів.

Програма Coursera для біженців доступна безоплатно для некомерційних організацій у всьому світі. Всі, хто потребують фінансової допомоги для отримання доступу до курсів Coursera, можуть подати заявку в розділі «Financial Aid available» на сторінці обраного курсу.

Безоплатний курс про вторгнення РФ в Україну від Мічиганського університету. З цього курсу можна дізнатись про історію конфлікту між Україною та Росією, вплив російського військового вторгнення в Україну, а також про те, як можна підтримати українське населення.

EdEra (Education Era)  – студія онлайн-освіти. Платформа пропонує онлайн-курси, спецпроекти, інтерактивні підручники та освітні блоги.

ЕdX – платформа масових відкритих інтерактивних англомовних курсів заснована Массачусетським технологічним інститутом і Гарвардським університетом.

Prometheus – українська платформа масових відкритих онлайн-курсів, що надає можливість переглядати на безоплатній основі навчальні курси університетського рівня від викладачів КНУ ім. Тараса Шевченка, КПІ ім. Ігора Сікорського, Києво-Могилянської академії та інших закладів вищої освіти.